Historia parafii
Ordynariusz diecezji tarnowskiej ks. biskup Jerzy Ablewicz niezwłocznie powierzył zadanie budowy tego ośrodka księdzu Józefowi Wątrobie, pod kierunkiem ks. prałata Stanisława Fiołka. Prace trzeba było rozpocząć od załatwienia wszystkich formalności związanych z planowanym rozpoczęciem budowy obiektów sakralnych: kościoła, plebanii i domu katechetycznego. Udało się pozyskać od 6 prywatnych właścicieli odpowiednią działkę budowlaną. Utworzono komitet budowy pod przewodnictwem ks. dziekana Stanisława Fiołka i ks. Józefa Wątroby. Weszli do niego: Edward Buch, Czesław Chodor, Jerzy Czerepak, Piotr Grędys, Stanisław Kusibab, Jan Mądro, Jerzy Pilch oraz Jerzy Sieradzki. Wykonanie dokumentacji kościoła pw. Krzyża Świętego powierzono architektowi z Krakowa inż. Antoniemu Mazurowi, który byt także projektantem kościoła Miłosierdzia Bożego w Dębicy.
Pierwsze prace budowlane rozpoczęty się w sierpniu 1984 r. Od początku ogromną pomocą służyli ks. Józefowi Wątrobie wierni parafianie. Rozładowywali transporty materiałów budowlanych, pracowali przy budowie, przygotowywali posiłki dla pracowników, służyli radami.
Pracujący w Szwajcarii dębiczanin, ufundował dla nowego kościoła figurę Matki Boskiej Fatimskiej wykonaną w brazylijskim drewnie.W czasie swojej trzeciej pielgrzymki do Polski papież Jan Paweł II poświęcił figurę w Tarnowie 10 czerwca 1987 roku.4 sierpnia 1987 roku ksiądz biskup Jerzy Ablewicz wydał edykt erekcyjny nowej parafii Krzyża Świętego i Matki Bożej Bolesnej na osiedlu Słonecznym w Dębicy. Proboszczem został mianowany ks. Józef Wątroba.
W grudniu 1989 roku zamontowano w prezbiterium ołtarz, dwie ambonki i pancerne, posrebrzane tabernakulum wykonane przez Mariana Plute z Poraju.
W lutym 1991 roku w kościele powieszono płaskorzeźby stacji Drogi Krzyżowej. Wykonał je artysta Wiesław Kotarba z Piwnicznej.
W pracach przy porządkowaniu terenu budowy kościoła pomagali oprócz wiernych parafian także żołnierze z jednostki saperów. Teren został otoczony ogrodzeniem i przygotowany pod zasadzenie ozdobnych krzewów i zasianie dekoracyjnej trawy. Krzewy posadzili i trawę zasiali ogrodnicy ze Starego Sącza, którym pomagali parafianie. Dzisiaj teren wokół kościoła Krzyża Świętego należy do najpiękniej utrzymanych terenów zielonych w dębickich parafiach.
W 1992 roku wykonano ogrodzenie kościoła i plebanii. Wykonania tego dzieła podjęli się pracownicy Spółdzielni Mieszkaniowej „Igloopol”.
Ponieważ na osiedlu Słonecznym mieszkają także osoby niepełnosprawne, w lipcu 1994 roku wybudowano dla nich podjazd do kościoła. Obecnie mogą po nim wjeżdżać wózki i korzystają z niego nie tylko osoby niepełnosprawne, ale również kobiety z wózkami dziecinnymi.
Parafianie kościoła Krzyża Świętego wielokrotnie udowodnili, że interesują ich sprawy nie tylko ich osiedla, ale również problemy dotykające mieszkańców innych parafii. Wielką ofiarnością wykazali się w czasie zbiórki darów dla ludzi dotkniętych klęską powodzi w roku 1997. Zbiórką odzieży, środków czystości i artykułów żywnościowych zajął się parafialny oddział Caritasu. Trzy samochody ciężarowe zawiozły dary dla mieszkańców Górki koło Mielca. Od 10 lat przy kościele Krzyża Świętego i Matki Bożej Bolesnej działa Rada Duszpasterska. Jej członkowie wybierani są w tajnych wyborach.
20 marca 1999 roku odbyty się w kościele rekolekcje połączone z peregrynacją obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej – Hetmanki Żołnierza Polskiego. Obraz został powitany na terenie jednostki wojskowej saperów w Dębicy i następnego dnia uroczyście przeniesiony do kościoła Krzyża Świętego.
19 września parafianie przeżyli w niedzielę doroczną uroczystość odpustową ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego. Równocześnie z odpustem obchodzono srebrny jubileusz kapłaństwa księdza proboszcza Józefa Wątroby.
W końcu tego roku komisja artystyczna przy Kurii Biskupiej w Tarnowie zatwierdziła projekty witraży do kościoła Krzyża Świętego. Ich autorem jest profesor Józef Furdyna z Krakowa. Zostały natomiast wykonane w pracowni Tomasza i Wojciecha Furdynów. Najpierw zamontowano je w kaplicy Matki Boskiej Fatimskiej, później w prezbiterium i nawie głównej.
W marcu 2000 roku zawisły pierwsze witraże w naszym kościele. Przez dwa lata, sukcesywnie pojawiać się będą kolejne ich partie. Fundatorami witraży są rodziny, których nazwiska są na nich umieszczone. Pamiątką po Misjach Fatimskich przeprowadzonych w kwietniu 2000 roku przez księdza prałata Edwina Rzeszuto z Tarnowa oraz księdza kanonika Józefa Mrożą jest wspaniały krzyż ustawiony obok kościoła. Wielu ludzi idąc obok niego żegna się, przystaje na chwilę, aby go pocałować. Kościół Krzyża Świętego i Matki Bożej Bolesnej został kościołem garnizonowym dla jednostki 3 Pułku Saperów im. Gen. Jakuba Jasińskiego. Żołnierze często gościli w murach świątyni. Czuwali zawsze przy grobie Zbawiciela, uświetniali swoją obecnością uroczystości kościelne.
Ksiądz Józef Wątroba został mianowany kapelanem wojskowym. Na placu przed kościołem znajduje się pomnik z tablicą pamiątkową poświęconą poległym żołnierzom wojsk inżynieryjnych. Poświęcił ją biskup Jan Styrna w wigilię Święta Żołnierza Polskiego 14 sierpnia 2000 roku.
Prace przy naszym kościele nigdy się nie kończą. Zawsze będzie on ośrodkiem naszego zainteresowania. Miejscem, gdzie szukamy pociechy w strapieniu, utwierdzenia naszej wiary i gdzie zawsze znajdujemy spokój i ciszę.
Kościół Krzyża Świętego i Matki Bożej Bolesnej:
- Projektant – mgr inż. arch. Antoni Mazur z Krakowa. Jest on także projektantem ołtarzy, ambonki, chrzcielnicy (wykonała je firma „Jabo Marmi” inż. Jacka Bokoty z Dębicy), ławek i konfesjonałów (wykonanie: Jerzy Tylec), posadzki (wykonanie: Kazimierz Wolski z Mizernej) oraz żyrandoli (wykonała firma Wandy Pyciak z Krakowa).
- Konstruktor kościoła – mgr inż. Władysław Petko z Krakowa.
- Droga Krzyżowa i pozostałe figury – projekt i wykonanie: Wiesław Kotarba z Piwnicznej.
- Otoczenie kościoła zaprojektował i wykonał Edward Gondek ze Starego Sącza.
- Instalacje elektryczne i nagłośnienie kościoła oraz plebanii wykonał Bolesław Grych.
- Powierzchnia kościoła wynosi 552 metry kwadratowe. Jego kubatura to 9980 metrów sześciennych, powierzchnia zabudowy i podziemi – 596 metrów kwadratowych.
- Budowa kościoła trwała od wiosny 1985 roku do jesieni 1988 roku.
- Kierownikiem budowy byt inż. Stanisław Kociubiński.
- Budowę prowadzili: Ryszard Szczęśniak i Zdzisław Gwóźdź.
- Bryłę kościoła tworzy układ murów pionowych z pionami okiennymi pomiędzy nimi. Jedno pasmo murów w narożniku południowo-wschodnim uformowane jest spiralnie tworząc dzwonnicę, która jest dominantą obiektu. Na zespół składa się budynek plebanii i budynek katechetyczny.