1. Niedziela Palmowa przypomina uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, którego tłumy witały zielonymi gałązkami i okrzykami „Hosanna”, ale także zwraca uwagę na mękę Chrystusa. Ewangeliczny opis tego zbawczego wydarzenia odczytywany jest podczas Mszy świętej. Chociaż liturgia Niedzieli Palmowej koncentruje się wokół Męki Pańskiej, to jest ona również zapowiedzią Zmartwychwstania, zwycięstwa nad śmiercią i nowego życia, które symbolizują palmy. Jest to dla nas znak nadziei i pocieszenia w sytuacji epidemii, zagrożenia naszego zdrowia i życia. Zawierzmy wszystko Bogu poprzez modlitwę, ufając mocno, że On nas nigdy nie opuszcza.

 

  1. Niedzielą Palmową otwieramy Wielki Tydzień, którego centrum stanowi Triduum Paschalne. Wielki Tydzień, czyli ostatni w życiu Jezusa na tym świecie. Pomimo specyficznej sytuacji uczyńmy wszystko, aby faktycznie był to „WIELKI TYDZIEŃ”. Będzie on „wielki” jeśli wejdziemy z Jezusem do Wieczernika i damy sobie umyć nogi. Pójdziemy z Nim do ogrodu Getsemani i będziemy patrzyli jak się modli… a potem razem z Nim przeżyjemy więzienie, przesłuchanie, drogę krzyżową, słowa z krzyża, odejście… kiedy przeżyjemy ciszę Wielkiej Soboty…. Przejdźmy z Nim całą Paschę, aby znowu spotkać Go jak Maria Magdalena w poranek wielkanocny.
    KOCHANI PARAFIANIE!
    Prosimy, żeby w tym czasie Wasze domy i mieszkania stały się  „kościołami” – domami modlitwy. Z powodu zagrożenia zdrowia i życia oraz związanych z tym ograniczeń sanitarnych, nie możecie brać udziału w Mszach św. i nabożeństwach w naszym kościele. Możecie jednak w tych wyjątkowych – wielkich – dniach, w Waszych domach i mieszkaniach włączyć się w modlitwę Kościoła, która rozpoczyna dziś Wielki Tydzień.

 

  1. Zapraszamy Drodzy Parafianie do uczestniczenia w obrzędach Wielkiego Tygodnia, które będziemy transmitować drogą internetową wprost z naszej parafialnej świątyni. Link do transmisji znajduje się na stronie internetowej naszej Parafii. Dzięki życzliwości i finansowemu wsparciu Firm i Osób udało się zainstalować w naszym kościele kamerę, dzięki której jest możliwość uczestnictwa w transmisjach on-line. Dziękuję serdecznie dostawcy usług internetowych – Firmie „MTnet” z ul. Cmentarnej, która bezpłatnie udostępniła nam pasmo do transmisji oraz Firmie „Security” z ul. Wielopolskiej, która wykonała instalację. Dziękujemy Wszystkim, którzy finansowo wsparli to tak ważne na chwilę obecną dzieło.
    Program transmisji z naszego kościoła:

NIEDZIELA PALMOWA:    Msze św.: godz. 7.00, 8.30, 10.00, 11,30, 18.00,

WIELKI CZWARTEK:   Msza św. Wieczerzy Pańskiej: godz. 18.00,

WIELKI PIĄTEK:   Koronka do Miłosierdzia Bożego: godz. 15.00.

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej: godz. 15.15,

Liturgia Wielkiego Piątku: godz. 18.00,

WIELKA SOBOTA: Nowenna przed Świętem Miłosierdzia Bożego: godz.15.00,

Liturgia Wigilii Paschalnej: godz. 20.00.

 

  1. Zachęcamy gorąco, by w Niedzielę Palmową uczestniczyć w transmisjach Mszy św., i nabożeństw „Gorzkich Żali”, które on-line transmituje wiele parafii. Możemy przygotować palmy z materiałów, które mamy w domach, mogą to być także zielone gałązki. O godz. 12.00 zapraszamy do włączenia się w modlitwę „Anioł Pański” z papieżem Franciszkiem poprzez transmisje, w TVP1, Polsat, TV Trwam, Radiu Maryja i modlitwy w intencji ustania pandemii koronawirusa, za chorych, zmarłych i ich rodziny. Informujemy, że od Niedzieli Palmowej do Wielkiej Środy Biskup Leszek Leszkiewicz będzie głosił w tarnowskiej katedrze rekolekcje przygotowujące nas do świętowania Triduum Paschalnego, transmitowane na falach radia RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz oraz w Internecie. Ksiądz Biskup wygłosi homilię na Mszy św. o godz. 10.30 w Niedzielę Palmową, oraz o godz. 18.00 w Wielki Poniedziałek, Wtorek i Środę.

 

  1. Przypominamy słowa naszego Pasterza, Biskupa Andrzeja, który dekrecie z dnia 31 marca napisał: ”Wzywam wiernych świeckich do pozostania w domach i do uczestnictwa w celebracjach Wielkiego Tygodnia za pośrednictwem mediów, a także do podjęcia w tych dniach szczególnie intensywnej modlitwy rodzinnej”. Informujemy: nie ma możliwości udziału w liturgii Triduum Paschalnego!!! – „Wszystkie obrzędy należy odprawić bez udziału ludu, a jedynie z osobami życia konsekrowanego oraz ograniczoną do minimum asystą (wyłącznie spośród osób pełnoletnich), dbając o „szlachetną prostotę” celebracji”. – tak czytamy w dekrecie Biskupa.

 

  1. „Proszę wszystkich wiernych, aby w Wielki Piątek wyeksponowali w swoich domach wizerunek Chrystusa ukrzyżowanego. Ponieważ tego dnia można zyskać odpust zupełny za adorację krzyża, zachęcam do odprawienia w domu drogi krzyżowej i modlitwy osobistej, która pozwoli przyjąć owoce Męki Pańskiej”. To także słowa naszego Biskupa Diecezjalnego. Przypominamy, że w Wielki Piątek obowiązuje nas post ścisły – wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych oraz trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden do sytości.  Post ten obowiązuje wiernych od 18 do 60 roku życia. Natomiast wszystkich obowiązuje wstrzemięźliwość od mięsa i jego przetworów.

 

  1. W Wielką Sobotę nie będzie zwyczajowego święcenia pokarmów na stół wielkanocny. Zalecane jest błogosławieństwo posiłku przed śniadaniem wielkanocnym, którego może dokonać ojciec, matka bądź inny członek rodziny. Ksiądz Biskup napisał: „Należy pominąć tradycyjny obrzęd błogosławienia pokarmów i wody święconej w kościołach, kaplicach i innych miejscach. Nie rezygnujmy jednak z przygotowania tradycyjnych pokarmów na stół wielkanocny i dokonajmy obrzędu ich błogosławieństwa przed śniadaniem wielkanocnym”.

 

KOCHANI PARAFIANIE!

Nie możemy w tych dniach spotkać się w naszym parafialnym kościele, ale pamiętajcie, że my kapłani każdego dnia modlimy się za Was wszystkich. W tych świętych dniach szczególnie polecamy Was miłosiernemu Bogu, który, w co mocno wierzymy, uwolni nas od epidemii. Jemu zawierzamy każdego z Was, Wasze rodziny i bliskich, również tych poza granicami Polski, także narażonych na wirusa,
i błagamy o Jego miłosierdzie.

Żyjmy nadzieją, że obecne zagrożenie osłabnie, wygaśnie, a my dzięki Bożej Opatrzności i wysiłkowi wielu ludzi, będziemy mogli powrócić do naszych codziennych zadań i do wspólnego wychwalania Pana w naszym parafialnym kościele.

 

Życzymy Wszystkim głębokiego i pobożnego przeżycia Wielkiego Tygodnia. Pozostańcie w domach, ale bądźcie blisko Jezusa, który do każdego i każdej z Was mówi: „nie lękaj się, Ja jestem z tobą”.

 

P.S.

Tym, którzy „nie mogą zrozumieć” dlaczego udział w Mszach św. i nabożeństwach w kościele jest tak bardzo ograniczony dedykuję słowa ks. Piotra Kieniewicza:  „ Wolę mieć 5 osób jutro w kościele na Mszy św., niż 50 trumien za 3 tygodnie. Wolę mieć pusty kościół dziś, niż zdziesiątkowaną parafię za miesiąc. Choć Bóg mi świadkiem, jak bardzo chciałbym, by kościół był pełny…”