Niedziela Palmowa
- Niedziela Palmowa przypomina uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, którego tłumy witały zielonymi gałązkami i okrzykami „Hosanna”, ale także zwraca uwagę na mękę Chrystusa. Ewangeliczny opis tego zbawczego wydarzenia odczytywany jest podczas Mszy świętej. Chociaż liturgia Niedzieli Palmowej koncentruje się wokół Męki Pańskiej, to jest ona również zapowiedzią Zmartwychwstania, zwycięstwa nad śmiercią i nowego życia, które symbolizują palmy.
- Czas w jakim żyjemy, ze względu na epidemię nie sprzyja organizowaniu rekolekcji parafialnych. W ubiegłym roku musieliśmy je odwołać. Obecnie też trudno mówić o normalnych rekolekcjach. Mimo wszystko zapraszamy – z uwzględnieniem limitu osób, a wszystkich dzięki transmisji – od poniedziałku do środy na Msze św. wieczorne z naukami Ks. Piotra, będącymi kontynuacją kazań na Gorzkich Żalach i dotyczących przykazań Bożych – Dekalogu.
- Parafialny Oddział Caritas dziękuje wszystkim którzy wsparli darami i ofiarami przygotowanie świątecznych paczek dla ubogich. Wydawanie paczek będzie w środę (31 marca) od godz.16.00. Po odbiór paczek zapraszamy wyłącznie osoby dorosłe!
- Dziś i w Wielkim Tygodniu będzie jeszcze można nabyć baranki wielkanocne i paschaliki. W dniu dzisiejszym zapraszamy przy wejściu do domu parafialnego, natomiast w tygodniu baranki będą na stoliku za ławkami.
- Do chorych z posługą pierwszopiątkową i świąteczną udamy się: wtorek – Ks. Mariusz i Ks. Piotr, w środę – Ks. Proboszcz, a w czwartek Ks. Szczepan. Będziemy informować telefonicznie o godzinie wizyty kapłana. Chorych nie objętych posługą pierwszopiątkową prosimy zgłaszać do wtorku. W obecnej sytuacji, jeśli ktoś ma obawy o swoje zdrowie, lub jest w izolacji, prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny. Rodziców dzieci klas czwartych, prosimy o dopilnowanie swoich pociech w realizacji „Dziewięciu Pierwszych Piątków”. Nie przyjęcie Komunii św. w piątek – przez ograniczenia – nie przerywa praktyki Pierwszych Piątków, trzeba je kontynuować.
- Przypominamy, że w tym roku, ze względu na stan pandemii, nie ma tradycyjnej spowiedzi przedświątecznej. Spowiadamy codziennie rano podczas Mszy św. i po południu od godziny 17.30. W Wielki Czwartek spowiedź od 16.00 do 17.00 i od 21.00 do 22.00, w Wielki Piątek dyżur w konfesjonale w godz. 6.00 – 12.00 i 15.00 – 18.00, a w Wielką Sobotę spowiedź od godz. 8.00 do 13.00. Prosimy, aby przystąpić do sakramentu pokuty z zachowaniem dystansu i limitu osób w kościele i dezynfekować po sobie miejsce.
- Trzecia fala epidemii jest faktem i stanowi obecnie największe zagrożenie dla zdrowia oraz życia Polaków. Wobec rosnącej liczby zakażeń nie można pozostawać obojętnym. Musimy włączyć zdrowy rozsądek!!! Zachowajmy odstępy między sobą, nie siadajmy w ławkach obok siebie. Pamiętajmy o tym, żeby mieć maski, które zakrywają usta i nos. Mamy nowe limity – jedna osoba na 20 metrów kwadratowych. W naszym kościele może przebywać jednocześnie 35 osób!!! Musimy się do tego stosować! Osoby, które nie będą mogły osobiście uczestniczyć w celebracjach, prosimy, aby łączyły się duchowo ze wspólnotą Kościoła poprzez modlitwę domową i transmisje medialne.
- Niedzielą Palmową otwieramy Wielki Tydzień, którego centrum stanowi Triduum Paschalne, kończące się Uroczystością Zmartwychwstania Pańskiego. W Wielki Czwartek Msza św. Wieczerzy Pańskiej, będąca pamiątką Ostatniej Wieczerzy i ustanowienia sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa o godz. 18.00. Po zakończonej liturgii przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ciemnicy i adoracja do godz. 23.00. Przypominamy, aby czuwając z Panem Jezusem zachować limit osób i dystans.
- Wielki Piątek to dzień męki i śmierci Chrystusa. Nie sprawuje się w tym dniu Mszy świętej. Zapraszamy – z zachowaniem limitu osób – na nabożeństwa drogi Krzyżowej i liturgię Męki Pańskiej. Droga Krzyżowa dla dzieci o godz. 9.00. Po tym nabożeństwie dzieci złożą skarbonki z „darem serca” dla ubogich rówieśników. O godz. 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego, rozpoczęcie nowenny przed Świętem Miłosierdzia i Droga Krzyżowa dla młodzieży i dorosłych. Liturgia Męki Pańskiej z adoracją Krzyża świętego o godz. 18.00, a po jej zakończeniu przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego i adoracja do godz. 23.00. Przypominamy, że w Wielki Piątek obowiązuje nas post ścisły – wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych oraz trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden do sytości. Post ten obowiązuje wiernych od 18 do 60 roku życia. Natomiast wszystkich obowiązuje wstrzemięźliwość od mięsa i jego przetworów. Zachęcamy, aby tradycyjny post zachować także w Wielką Sobotę.
- W Wielką Sobotę adoracja Jezusa Eucharystycznego w Grobie od godz. 6.00. Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny co pół godziny od 8.00 do 13.00. W zależności od warunków będzie się ono odbywać w kościele i na zewnątrz. Przynosząc do kościoła pokarmy, pamiętajmy, aby chociaż na chwilę podejść do Grobu Pańskiego i w chwili modlitwy, podziękować Panu Jezusowi za dzieło naszego odkupienia. Uroczysta liturgia Wigilii Paschalnej o godz. 20.00. Rozpocznie ją poświęcenie ognia i zapalenie paschalnej świecy. Podczas liturgii zostanie poświęcona woda, odnowimy przyrzeczenia chrzcielne i z radością ogłosimy Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Prosimy, aby na liturgię przynieść świece.
- Niedzielę Zmartwychwstania rozpoczniemy o godz. 6.00 uroczystą procesją rezurekcyjną, ogłaszając światu, że Chrystus zmartwychwstał i jest z nami. Zapraszamy, oczywiście z uwzględnieniem obowiązującego limitu! W niedzielę Msza św. chrzcielna o godz. 12.30. Prosimy o udział tylko rodziny dzieci, które w tym dniu przyjmą chrzest święty. W Poniedziałek Wielkanocny Msze św. tak, jak w każdą niedzielę.
- Zachęcamy do zakupu i lektury prasy katolickiej. W „Gościu Niedzielnym” polecamy refleksję „Po co Bogu cierpienie?” i artykuł: „Co trzeba wiedzieć o szczepionce AstraZeneca?”. W tygodniku „Niedziela” przeczytamy o najnowszym raporcie o stanie wiary Polaków i o sensacyjnych odkryciach w badaniach Całunu Turyńskiego. Zachęcamy do zabrania – za symboliczną złotówkę – przewodnik jak Świętować dni Triduum Paschalnego w rodzinie wraz z modlitwami przy adoracji Najświętszego Sakramentu. Dla dzieci jest nowy numer „Małego Gościa Niedzielnego” i „Promyczka Dobra”. Polecamy modlitewnik do św. Józefa, a dla najmłodszych specjalny zeszyt – kolorowankę o św. Józefie.
- Bóg zapłać za ofiary złożone na tacę w ubiegłą niedzielę, a także za wpłaty na konto parafialne. Dzisiejsza składka jest na utrzymanie Seminarium Duchownego w Tarnowie.
- W ostatnim tygodniu odszedł do Domu Pana śp. Marian Jarosiewicz z ul. 3 Maja., którego pogrzeb był w Parczewie. Powierzmy jego duszę Miłosierdziu Bożemu: ”Dobry Jezu, a nasz Panie, daj mu wieczne spoczywanie”.