W tegorocznym XII Miasteczku Modlitewnym, tygodniowych rekolekcjach organizowanych przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Tarnowskiej przy zabawskim sanktuarium bł. Karoliny, uczestniczy ok. 140 młodych osób.

Przyjechali niemal z całej Polski – Gdańska, Poznania, Rzeszowa, Śląska, Lublina. – Są to KSM-owicze, ale nie tylko, co nas bardzo cieszy, bo na takim otwarciu się na siebie wzajemnie korzystamy wszyscy – zauważa Paweł Ryndak, burmistrz Miasteczka Modlitewnego.

Miasteczkowicze opanowali łąkę za zabawską stodołą, gdzie przy ogromnym namiocie rozbili swoje, w których będą mieszkać przez siedem dni – do 2 sierpnia. Rekolekcje prowadzi dla nich ks. Stanisław Kłyś z Krościenka nad Dunajcem, ojciec duchowy Miasteczka Modlitewnego.

– W duchu tegorocznego hasła Miasteczka „Zjedz to Słowo” chcemy skupić się na rozważaniu Słowa Bożego. Zachęcić do takiego go odczytywania, jakie podejmowali już pierwsi pustelnicy. Ten sposób medytacji Słowa Bożego to z łac. ruminatio, czyli wgryzanie się w słowo Boże, przetrawianie go przez jego ciągłe międlenie i powtarzanie, dlatego na początku dnia poznajemy Słowo, w które wgryzamy się, rozgryzamy i zmagamy z nim przez cały dzień po to, by dojść do sedna – tłumaczy Paweł Ryndak.

Jutro, 29 lipca, Miasteczko odwiedzą państwo Piechowie z dwójką małych dzieci, młode małżeństwo, które podzieli się z uczestnikami świadectwem swojego życia blisko Pana Boga. W piątek więcej niż pół dnia spędzi z młodzieżą bp Artur Ważny. Będzie przewodniczył Mszy św., a także wspólnie z rodziną państwa Kiełbasów z Tarnowa poprowadzi wieczorne uwielbienie. W sobotę z kolei miasteczkowicze udadzą się z pielgrzymką do Wał-Rudy – miejsca urodzin bł. Karoliny, gdzie znajduje się jej dom rodzinny. Odprawią także drogę krzyżową szlakiem jej męczeństwa.

Centrum każdego dnia Miasteczka Modlitewnego stanowi Eucharystia. Codziennie odbywają się konferencje, uwielbienie, a także zajęcia w grupach. Uczestnicy będą mieć także możliwość wzięcia udziału w warsztatach m.in. z języka migowego, pierwszej pomocy czy tańca towarzyskiego. – Cieszymy się czasem spędzanym wspólnie, byciem ze sobą po roku takiego zawahania. Ubiegłoroczne Miasteczko musieliśmy ograniczyć do weekendu. Teraz rekolekcje mogły się odbyć w pełnym wymiarze – zauważa burmistrz Miasteczka.

Miasteczko Modlitewne zakończy się 2 sierpnia, tradycyjnie urodzinami bł. Karoliny, podczas których nie zabraknie urodzinowego tortu. – Zwykle w przypadku świętych i błogosławionych obchodzi się ich urodziny dla nieba, czyli czas ich ziemskiej śmierci, ale my świętujemy urodziny Karoliny dla ziemi, bo to też jest ważny moment. Gdyby Karolina nie przyszła na świat, nie świadczyłaby i nie byłaby błogosławioną. Będą to jej 123. urodziny – zauważa Paweł, który w tym ciągu liczb także widzi wyjątkowość tego roku.

 

Link do artykułu z „Gościa Niedzielnego”.

Link do zdjęć.

xpt

Młodzież z Biskupem Arturem Ważnym

Młodzież z Biskupem Arturem Ważnym