Nie wiedziałam, że w Kościele to wszystko jest takie prawdziwe, że to działa!

28 lutego kandydaci do bierzmowania z parafii Krzyża Świętego i Matki Bożej Bolesnej w Dębicy rozpoczęli rekolekcje w ramach programu „Młodzi na Progu”. To pierwsze tego typu rekolekcje w naszej parafii, w których wzięło udział 97 osób.

W Domu Rekolekcyjnym Sióstr Kanosjanek w Gosławicach znakomitą atmosferę budowały zarówno wielkie oczekiwania uczestników, jak i troska opiekunów o to, by każdy nie tylko czuł się dobrze, ale mógł rzeczywiście spotkać się z Bogiem.

Nad wszystkim czuwali ks. dr Michał Dąbrówka – dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, ks. Piotr Turek – neoprezbiter i katecheta dębickiej „Piątki” oraz Aleksandra Małochleb – koordynator programu MnP w naszej diecezji. Wsparli ich nie tylko animatorzy grupy młodzieżowej „Krzyżacy”, działającej przy dębickim „Krzyżu”, lecz także doświadczeni członkowie programu oraz rodzice uczestników.

Z relacji młodych wiemy, że ten czas autentycznie wstrząsnął ich życiem. – Nie wiedziałam, że w Kościele to wszystko jest takie prawdziwe, że to działa – mówi jedna z uczestniczek. Niewątpliwie najważniejszym czasem tych dni była sobotnia spowiedź, do której młodzież przystąpiła, jak do „pospolitego ruszenia”. Były łzy radości i wzruszeń po szczerym oddaniu Jezusowi swoich zranień, popełnianych błędów.

Ks. proboszcz Andrzej Surowiec bardzo popiera metody programu MnP w przygotowaniu do bierzmowania, a liczne przybycie kapłanów do pomocy w konfesjonale i modlitwie tylko potwierdziło zrozumienie konieczności pracy z młodzieżą w podobnym stylu. Dyrektor szkoły podstawowej nr 5 w Dębicy Wiesław Broda to entuzjasta pracy z młodzieżą, co przełożyło się na konkretne wspieranie tej inicjatywy, za co młodzież jest mu bardzo wdzięczna.

Pytaliśmy młodych o uwagi wobec prowadzących, animatorów składających świadectwa. – Jesteście niesamowici i odważni. Dzięki waszym wyznaniom bardziej uwierzyłam w siebie i wyznałam wszystkie swoje grzechy mimo ogromnego stresu, strachu i wstydu. Dziękuję wam wszystkim po kolei. Jesteście bardzo motywujący i wspaniali – mówiła pod ich adresem jedna z uczestniczek.

Cieszy także żywa reakcja rodziców. – Dziękuję za wspaniałe rekolekcje. Moja córka jest zachwycona, a ja cieszę się, że mogła tak inaczej, to znaczy lepiej, przeżyć te trzy dni – mówi pani Ewelina, mama jednej z uczestniczek.

13 marca o godz. 18 młodzi przyjmą sakrament bierzmowania z rąk abp. Henryka Nowackiego. W przeżywaniu tej uroczystości pomoże chór parafialny, w którym śpiewają m.in. rodzice kandydatów do bierzmowania.

Artykuł z „Gościa Niedzielnego”

(https://tarnow.gosc.pl/doc/6191598.Nie-wiedzialam-ze-w-Kosciele-to-wszystko-jest-takie-prawdziwe).

xpt