Cieszymy się, że nowa grupa młodzieżowa, która rozpoczęła swoją działalność 13.09.2019 roku ma już łącznie 28 osób. Ci młodzi ludzie chętnie podejmują wyzwania, jakie stawia przed nimi Kościół i aktualne potrzeby wspólnoty parafialnej.

Przykładem może być fakt, iż już w następny dzień znalazło się kilku śmiałków, którzy chętnie pomogli Księdzu Piotrowi – opiekunowi grupy młodzieżowej – w poprowadzeniu Modlitewno-Edukacyjnego Spotkania Młodych  (MESM) w sobotę 14 września 2019 roku u stóp Góry Śmierci w Paszczynie. Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 17.00 Drogą Krzyżową z udziałem młodzieży dębickiej przygotowującej się do bierzmowania. Całość poprowadziła właśnie delegacja grupy młodzieżowej z naszej parafii. O godz. 18:00 rozpoczęła się Msza Święta z homilią Księdza Piotra na cmentarzu w Pustkowie Osiedlu, obok Góry Śmierci. Na zakończenie spotkania, o godz. 18:45, organizatorzy zaprosili do wysłuchania pogadanki historycznej poświęconej 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Spotkanie współorganizowane było przez Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania oraz parafię św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Pustkowie-Osiedlu. Tegoroczny MESM włączył się w ogólnopolską akcję Polska pod Krzyżem. Motywem historycznym Spotkania Młodych była 80. rocznica wybuchu wojny. Istnieje możliwość obejrzenia wideorelacji z w/w wydarzenia w TVP Rzeszów. Kolejnym wydarzeniem o podobnej sile oddziaływania, w które będzie zaangażowana nasza grupa młodzieżowa, to lutowa „Walentynka dla Jezusa”. Szczegóły związane z refleksjami po Drodze Krzyżowej na Górze Śmierci można znaleźć w artykule Księdza Piotra.

 

Ks. Piotr Turek, Góra Śmierci

Również diecezjalne spotkanie młodych „Synaj” w Nowym Sączu zostało zasilone obecnością młodych z naszej grupy młodzieżowej. Wzięło w nim udział około 4 tys. uczestników, w tym 100 osób z  naszego dekanatu Dębica-Wschód.

Dodatkowo, młodzież z entuzjazmem dzieli się swoim doświadczeniem życia duchowego, stąd też angażuje się z racji październikowych nabożeństw w prowadzenie rozważań i oprawę wizualno-muzyczną modlitwy różańcowej. W miniony piątek (18.10.2019 roku) poprowadziła różaniec w językach: angielskim, francuskim, hebrajskim, tureckim i łacińskim. Oświetlenie kościoła, które nastrajało do medytacyjnego przeżywania tej modlitwy było możliwe, dzięki zakupowi przez Księdza Proboszcza nowych reflektorów, które niejednokrotnie znajdą swoje zastosowanie podczas przyszłych nabożeństw. Asystentem do spraw oświetlenia oraz koncepcja, to dzieło dk. Kamila Szęszoła, posługującego duszpastersko w zaprzyjaźnionej parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Dębicy.

 

Następne działania i przedsięwzięcia, jakie stoją przed naszą grupą młodzieżową będą regularnie przedstawiane. Dziękujemy za ich dotychczasowe zaangażowanie wyrażone także, m.in. w przeprowadzeniu kwesty fundacji „Dzieła Nowego Tysiąclecia” dla zdolnej młodzieży z niezamożnych rodzin (13.10.2019 r.). Tę wdzięczność wyrażamy na ręce głównej animatorki grupy młodzieżowej, pani Katarzyny Wiercioch, naszej parafianki. Serdecznie prosimy o modlitewne wsparcie inicjatyw podejmowanych przez naszą parafialną młodzież i zapraszamy chętnych do wsparcia grupy swoją obecnością.