1. „Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a nie dostrzegasz belki we własnym oku?” – pyta Jezus swoich uczniów, chcąc skierować ich uwagę na konieczność wewnętrznej odnowy. Zbliżający się Wielki Post to kolejna okazja do tego, by wejść na drogę pokuty i nawrócenia. Prośmy dziś naszego Zbawiciela o pragnienie przeżycia tego czasu w owocny sposób.
 • Dzisiejsza  niedziela jest Niedzielą Synodalną. W naszych modlitwach pamiętajmy o trwającym V Synodzie naszej Diecezji.

 

 1. Rozpoczynamy dziś czterdziestogodzinne nabożeństwo. Ma ono bardzo bogatą historię, symbolikę i tradycję. Nawiązuje do przebywania w grobie Jezusa przez 40 godzin. Nabożeństwo czterdziestogodzinne stanowi tradycyjnie przygotowanie do Wielkiego Postu i dlatego organizowane jest przez kolejne trzy dni przed Środą Popielcową. Dołóżmy starań, aby był to dla nas czas rozmodlenia, wyciszenia i adoracji Chrystusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie.

Program nabożeństwa w naszej Parafii:

NIEDZIELA – 27 lutego 2022 r.

15.00 – 16.00 Godzina Miłosierdzia – Rycerstwo Niepokalanej

16.00 – 16.45 Grupa młodzieżowa, Lektorzy

16.45 – 17.30 Róże Różańcowe

17.30 Nieszpory Eucharystyczne.

PONIEDZIAŁEK – 28 lutego 2022 r.

16.00 – 16.45  Chór parafialny, Młodzi na Progu (bierzmowani),  

16.45 – 17.30 Mieszkańcy Zawierzbia

17.30 Nieszpory Eucharystyczne.

WTOREK – 1 marca 2022 r.

16.00 – 16.45 Ognisko misyjne, DSM

16.45 – 17.30 Mieszkańcy Osiedla Słonecznego

17.30 Nieszpory Eucharystyczne.

Przypominamy, że za adorację Najświętszego Sakramentu przynajmniej przez pół godziny Kościół udziela odpustu zupełnego.

 

 1. Najbliższa środa to Środa Popielcowa rozpoczynająca okres Wielkiego Postu. Msze św. połączone z posypaniem naszych głów popiołem, co symbolizuje gotowość do pokuty i pełnienia dzieł miłosierdzia, będą o godz. 7.00 i 9.00 przed południem i po południu o 16.00 i 18.00. Serdecznie zapraszamy.

 

 1. Przypominamy, że Środa Popielcowa jest dniem postu ścisłego – obowiązuje nas wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych oraz trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden do sytości. Post ten obowiązuje wiernych od 18 do 60 roku życia. Natomiast wszystkich obowiązuje wstrzemięźliwość od mięsa i jego przetworów.

 

 1. W piątek rozpoczniemy nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Zapraszamy do uczestnictwa w tych wyjątkowych rozważaniach wielkopostnych o charakterze adoracyjnym, polegających na symbolicznym odtworzeniu drogi Jezusa Chrystusa na śmierć i złożenia Go do grobu.  Dorosłych zapraszamy w piątki Wielkiego Postu na godz. 17.00, a młodzież na godz. 19.00. Droga Krzyżowa dla dzieci będzie w sobotę o godz. 10.00.
 • Nabożeństwo Drogi Krzyżowej jest gorąco zalecane przez Kościół. Za pobożne odprawienie Drogi Krzyżowej (samemu lub wspólnie) można zyskać odpust zupełny.

 

 1. W przyszłą niedzielę – pierwszą Wielkiego Postu, rozpoczniemy nabożeństwa Gorzkich Żali. Zapraszamy wszystkich czcicieli męki Pańskiej na godz. 17.00.

 

 1. W czasie Wielkiego Postu, w niedziele przed Mszą św. o godz. 7.00, będą śpiewane Godzinki o Męce Pańskiej, a przed nabożeństwami Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali P. Organista zaprasza na dziesięciominutową naukę pieśni wielkopostnych

 

 1. W tym tygodniu przypada I-wszy Czwartek, Piątek i Sobota miesiąca. W czwartek spowiedź od godz. 17.00. Po Mszy św. wieczornej Adoracja Najświętszego Sakramentu, w czasie której modlić się będziemy o nowe powołania kapłańskie i zakonne.  W I-wszy Piątek spowiedź od godz. 16.00. Rodziców dzieci klas czwartych, prosimy o dopilnowanie swoich pociech w realizacji „Dziewięciu Pierwszych Piątków”. Z racji spowiedzi kancelaria w piątek będzie nieczynna.  Do chorych z posługą udamy się: Ks. Piotr we wtorek od godz. 10, Ks. Mariusz we wtorek od godz. 11.00, Ks. Proboszcz    w piątek od godz. 8.30, Ks. Szczepan w sobotę od godz. 9.00.
 • W pierwszą sobotę miesiąca zapraszamy na całodzienną adorację Najświętszego Sakramentu, a na wspólną modlitwę o godz. 17.00 zapraszają członkowie Rycerstwa Niepokalanej.

 

 1. Rodziców dzieci klas trzecich, którzy chcą nabyć dla dziecka strój komunijny, zapraszamy w sobotę, w godzinach 9.00 – 10.30, do domu katechetycznego.

 

 1. Dla każdej rodziny naszej Parafii, na tegoroczny Wielki Post, zostały przygotowane przez Ognisko Misyjne, plansze ze zdrapką. Maja one nam pomóc głębiej przeżyć ten szczególny czas. Plansze umieszczone są na stolikach za ławkami. Prosimy, aby je zabrać wychodząc z kościoła i w domu, każdego dnia Postu, przeczytać odpowiedni fragment Ewangelii, i wykonać zaproponowane zadanie.

 

 1. Burmistrz Miasta Dębicy informuje, że w związku z wybuchem wojny na Ukrainie Miasto Dębica, w ramach pomocy i solidarności, ogłosiło zbiórkę, która będzie prowadzona od poniedziałku 28 lutego w godzinach od 8 do 15 w następujących punktach na terenie Dębicy: Magazyn żywnościowy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (ul. Ratuszowa); Dom Sportu (ul. Sportowa 26); Dom Kultury Śnieżka (ul. Bojanowskiego 18); Szkoła Podstawowa nr 6 (ul. Łysogórska 25); Remiza Ochotniczej Straży Pożarnej Dębica – Kędzierz (ul. Świętosława 242).

Potrzebne są: koce termiczne, ręczniki, śpiwory, karimaty, żywność do szybkiego przygotowania, woda mineralna, świece, ręczniki papierowe, płatki błyskawiczne, herbata oraz cukier.   Szczegóły w gablocie.

 

 1. Rekolekcje Krucjaty Wyzwolenia Człowieka będą w Parafii Św. Jadwigi w Dębicy w dniach 14 – 16 marca 2022 r. od godz. 15.00. Szczegóły rekolekcji i zgłoszenia udziału w kancelarii parafialnej Parafii Św. Jadwigi, i na stronie internetowej.

 

 1. Od 4 marca w kinach można będzie oglądać piękny film „Cud Guadalupe”, o objawieniach Matki Bożej, która nie tylko przekazała orędzie, ale zostawiła też dowody swoich odwiedzin. Zachęcamy, szczególnie młodzież, by wybrać się do kina. Szczegóły na plakacie w gablocie.

 

 1. Zachęcamy do zakupu i lektury prasy katolickiej. W „Gościu Niedzielnym” polecamy artykuły o sensie i rodzajach wielkopostnych umartwień oraz jak dobrze przeżyć rozpoczynający się w tym tygodniu Wielki Post. W tygodniku „Niedziela” rodzice znajdą podpowiedź co zrobić, żeby dzieci dobrze przeżyły czas Wielkiego Postu.

 

 1. Bóg zapłać za ofiary złożone na tacę w ubiegłą niedzielę, które zostały przekazane na utrzymanie Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie.

 

APEL BISKUPA TARNOWSKIEGO ANDRZEJA JEŻA

 

Umiłowani Diecezjanie!

Wyrażamy naszą solidarność z Ukrainą, która została doświadczona dramatem wojny, zapewniając o gotowości niesienia pomocy zarówno duchowej jak i materialnej.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zwrócił się z prośbą, aby Środa Popielcowa była obchodzona w Kościele w Polsce jako dzień postu i modlitwy oraz solidarności z Ukrainą. Podejmijmy ten apel zanosząc do Boga w naszych kościołach i domach gorące błagania w intencji pokoju, a także w intencji narodu ukraińskiego o dar Bożego umocnienia w obecnej dramatycznej sytuacji. Podejmujmy zwłaszcza wspólną i indywidualną adorację Najświętszego Sakramentu i modlitwę różańcową, a także nabożeństwa wielkopostne.

Ponadto pragniemy spieszyć także z pomocą materialną, dlatego zarówno w dzisiejszą niedzielę jak i w Środę Popielcową, po każdej Mszy Świętej zostanie zorganizowana zbiórka do puszek na rzecz pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy. Natomiast podczas zebrania księży wicedziekanów, które odbyło się w miniony wtorek, podjęliśmy kwestię rozeznania w parafiach naszej diecezji, jaką ilością miejsc dysponujemy, ażeby udzielić ewentualnie schronienia uchodźcom wojennym. W tym celu byłyby wykorzystane niektóre budynki diecezjalne i parafialne. Zwracam się też z prośbą do Diecezjan, aby ci, którzy mają taką możliwość i chcieliby przyjąć uchodźców, zgłosili gotowość w swoich parafiach. Liczymy też na współpracę z władzami cywilnymi.

Na Ukrainie pracuje obecnie trzynastu naszych księży diecezjalnych, a także wiele sióstr zakonnych. Jeżeli będzie taka możliwość, to również poprzez nich będziemy się starali docierać z pomocą tam, gdzie będzie ona konieczna.

Umiłowani Diecezjanie! Nie ustawajmy w modlitwie o pokój i rychłe zakończenie działań wojennych. Trójjedynemu Bogu, który jest dawcą pokoju, a także Bogarodzicy Dziewicy, Królowej pokoju, zawierzamy losy Ukrainy, losy naszej Ojczyzny i całego świata, wołając: Obdarz nas pokojem!

Z pasterskim błogosławieństwem i darem modlitwy

† Andrzej Jeż

BISKUP TARNOWSKI