Jak na październik przystało, liczne grono parafian, dorosłych i dzieci, wyruszało na godzinę 18.00, by wspólnie przeżyć modlitwę różańcową w myśl zasady, które dzieci ukuły z Ks. Piotrem: „Albo do kościoła, albo do pola”. W ciągu trzech dni tygodnia była wygłaszana specjalna egzorta o charakterze misyjnym do dzieci, które poznawały misjonarzy z naszej parafii i z całej diecezji. Dowiedzieliśmy się, że np. w Afryce pracują księża, którzy mają parafię tak dużą, „jak stąd do Rzeszowa”. Pod koniec słów księdza do dzieci, był konkurs i rozdawane nagrody, wśród których największą popularnością cieszyły się cukierki, w których był mały różaniec. Najlepsza nagroda, czyli klerycki kalendarz misyjny przydzielana była najbardziej zaangażowanym. Ksiądz Proboszcz oraz Koło Misyjne ufundowali nagrody główne, które rozdane zostały na zakończenie październikowych nabożeństw. Wówczas ze specjalną konferencją przybyła Siostra Służebniczka Dębicka, która pracowała wiele lat na misjach w Ameryce Południowej, dzieląc się „kawałkiem” swojego życia i rozdzielając nagrody dla najczęstszych uczestników naszych nabożeństw. Dziękujemy rodzicom, że tak chętnie przychodzili ze swoimi dziećmi. Już nie możemy doczekać się adwentowych spotkań.

Cieszymy się bardzo życzliwym podjęciem przez dzieci oraz ich rodziców pomysłu „Pochodu Świętych”, który zrodził się jako alternatywa na konktrkulturowe propozycje współczesności w okresie szczególnej pamięci o świętych i zmarłych. Dzieci z naszej parafii wyruszyły z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Dębicy, by dotrzeć do punktu zbornego w dębickim kościele farnym pw. św. Jadwigi. Orszak Świętych składał się z ok. 80 dzieci i młodzieży z naszej parafii, spośród których każde było przebrane za innego świętego, niosąc przy tym relikwie świętych, w których wcielali się uczestnicy pochodu. Tenże orszak przeszedł później przez ulice miasta, by uczcić publicznie świętych z naszej diecezji, z całego świata.

Część z uczestników pochodu, to osoby zaangażowane w Dziewczęcą Służbę Maryjną, Koło Misyjne czy Parafialną Grupę Młodzieżową. Niemniej jednak, dużą radość przynosi fakt, że wielu spośród tych młodych ludzi – niekoniecznie związanych z powyższymi grupami – zasiliło naszą inicjatywę swoją obecnością. Nie byłoby to możliwe bez zarówno wielkiej życzliwości i zrozumienia rodziców, jak i wsparcia dyrekcji dębickiej „Piątki”. Bardzo dziękujemy! Dodatkowo, dużą radość dzieciom sprawiły miłe reakcje mieszkańców Dębicy, kierowców samochodów, którzy machając dłońmi do dzieci, wspierały je w tym pięknym dziele świadczenia o wierze.

Czyżby kandydaci do Seminarium?

 

 

Ponadto, przed bramami kościoła farnego zaskoczyła nas redakcja „Gościa Niedzielnego”, która uwieczniła nasze „święte pociechy” na kartach tarnowskiego Gościa. Można je zobaczyć zarówno w internetowym artykule oraz w formie tradycyjnej, w papierowej wersji już w najbliższym wydaniu Gościa Niedzielnego (10.11.2019). Serdecznie dziękujemy Księdzu Redaktorowi Zbigniewowi Wielgoszowi za życzliwość i udostępnienie poniższych materiałów z Dębickiego Orszaku Świętych.

Fotorelacja z Pochodu Świętych.

Wideorelacja z Dębickiego Orszaku Świętych.

xpt